Xiaomi Inc. Hakkında

Özellikle son yıllarda ülkemizdeki faaliyetlerine ağırlık vermesiyle birlikte giderek popüler bir hale gelen Xiaomi, kısa zamanda teknolojik ürünlere ilgi duyan pek çok kişinin ilgisini çekmenin yanında beğenisini de kazanmayı başarmıştır. Çin merkezli teknoloji şirketi olarak faaliyetlerini sürdüren Xiaomi kuruluşundan bu yana birbirinden farklı ürün kategorilerinde kullanıcılarına sunduğu teknolojik cihazlarla ülkemizde de popülerliğini korumaya devam etmektedir.

Xiaomi’nin günümüzde CEO’su olarak görevine devam eden Lei Jun, kendisiyle aynı fikir yapısındaki birkaç kişiyle birlikte Xiaomi’nin temellerini attı. 6 Nisan 2010 tarihinde resmen kurulan Xiaomi şirketinin yönetici kadrosu, sektöre yeni girdiklerini umursamadan küçük kazançları bir kenara bırakıp büyük işler peşinde koşmak için kolları sıvadı. İlk olarak kuruldukları yıl içinde Ağustos ayı itibarıyla kendi Android işletim sistemi ROM’larını piyasaya çıkaran Xiaomi şirketi, teknoloji dünyasının dikkatini çektiği bu yazılıma MIUI adını verdi. Baştan sonra Xiaomi cihazlarına özel olarak tasarlanan MIUI, ilk kullanımlarının ardından birkaç güncellemeden sonra piyasada; stabil, düzenli, kullanıcı dostu ve güvenilir bir yazılım olarak kabul görerek dikkatleri bir anda adından söz ettirmeye başladı.

Xiaomi Tarihçesi

Xiaomi şirketinin ikinci adımı ise akıllı telefon piyasasında ses  getirecek teknolojik özelliklere sahip, kullanıcı dostu ve güvenilir cihazlar yaratmak üzerineydi. Dolayısıyla MIUI adını verdikleri yazılımın ardından akıllı telefon dünyasında beğeniyle karşılanan ilk telefonlarını da üretmeye başladı. Xiaomi’nin tamamen kendi telefonlarına özel olan IMUI ROM’unun kullanıldığı ilk akıllı telefonlar 2011 yılının Ağustos ayında dünya kamuoyuna tanıtıldı. Xiaomi Mi1 olarak isimlendirilen bu telefon için kullanıcılara 2 farklı seçenek sunuldu. Bu kapsamda MIUI romunun yanında Android Stock arayüzü seçeneği de müşterilerin zevklerine bırakıldı. Ancak kullanıcıların Anroid’in yanında MIUI’ye olan yoğun ilgisi firmayı doğru işler üzerinde oldukları konusunda daha da cesaretlendirdi.

Kasım 2012 yılı itibarıyla Mi2 ve Mi1S piyasaya sürüldü. Bir yıl sonra Nisan ayında Mi2A ve Mi2S modelleri peş peşe Xiaomi hayranlarının beğenisine sunuldu. Xiaomi’nin akıllı telefonunda kısa süreli olarak başlayan ancak hızla devam eden yükselişi Ağustos 2013’te piyasaya sürülen Hongmi yani Redmi ile sürdü. Bu telefonun Çin sınırları dışında da büyük ses getirmesinin ardından Samsung ve Apple rekabetinde adından söz ettirebilecek bir rakibin daha yavaş yavaş kendi ağırlığını hissettirdiği dünya kamuoyunda kabul gördü. Kasım 2013’te Mi3 ile piyasanın en hızlı işletim sistemine sahip 3g özellikli telefonu olarak kullanıcılarının beğenisini kazanmayı başaran Xiaomi, 2014 yoında Redmi Note ve Redmi Note Pro ile phablet telefon kategorisine de adım atmayı ihmal etmedi.

Xiaomi Akıllı Telefonları

Çin, Pekin merkezli olarak dünyanın en büyük 4. akıllı telefon üreticisi konumunda bulunan Xiaomi, akıllı telefon piyasası dışında kullanıcılarına sunduğu diğer teknolojik cihazlarıyla da kalitesini ve güvenilirliğini kanıtlamış bir firma olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Genel itibarıyla; akıllı telefonlar, mobil uygulamalar, dizüstü bilgisayarlar, kulaklıklar, giyilebilir teknolojik cihazlar gibi tüketici elektroniği dizisi geliştiren Xiaomi’nin 2014’te 60 milyondan fazla akıllı telefon satışı yaptığı kayıtlara geçmiştir.

Çin’in en önemli teknoloji markalarından biri olan Xiaomi, dilimizde “Şi-yao-mi” olarak telaffuz edilmektedir. Fiyat performans olarak kaliteli ürünler kullanmak isteyen kullanıcıların uzun zamandır ilk tercihi olarak popülerlik kazanan Xiaomi ülkemizde güncel olarak şu akıllı telefon modellerinin satışını sürdürmektedir:

  • Xiaomi Redmi 7A
  • Xiaomi Redmi Note 7
  • Xiaomi Mi 9 SE
  • Xiaomi Mi 9
  • Xiaomi Mi 8 Lite
  • Xiaomi Redmi S2
  • Xiaomi Note 6 Pro
  • Xiaomi Redmi 6A
  • Xiaomi A2 Lite