Mi Home Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Xiaomi Mi Home nedir? Mi Home cihaz kurulumu nasıl yapılır? Paylaş özelliği ve Home hakkında merak edeceğiniz bilgiler.

0 262

Xiaomi akıllı ev ürünleri dünya genelinde sanki bir salgın hastalık gibi yayılıyor. Başta sadece Çin’de satılan ürünler ülkemizde, Amerika’da, Avrupa’da, Hindistan’da ulaşılabiliyor. Xiaomi akıllı ev ürünlerinin bu kadar yaygınlaşmasının hayatımıza dahil ettiği bazı servisler var. Bunların başında Mi Home geliyor.

Xiaomi’den bir akıllı ampul almışsanız ya da bir akıllı robot almışsanız veya bir akıllı kamera almışsanız, Mi Home uygulaması mutlaka karşınıza çıkacak. Donanım ile yazılımı bir araya getiren uygulama, evinizi de akıllı eve dönüştürecek. Bu uygulamayı duymadıysanız ya da Xiaomi’nin akıllı ev ürünleri evreninin kapısını yeni aralamışsanız çekinmeyin. Bu rehberimizle size her şeyi açıklayacağız. 🙂

Bunu da Okuyun: App Vault Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kapatılır?

Mi Home Nedir?

Xiaomi’nin Home uygulaması, markanın akıllı ev cihazları ile bağlantı kurabilen ve tüm bu cihazları uzaktan kontrol etmenizi sağlayan bir mobil uygulamadır. Bir yönden Xiaomi akıllı ev ürünleri için uzaktan kumanda görevi görüyor diyebiliriz.

Xiaomi logosu yerine bir güvenlik kalkanı logosuna sahip olan mobil uygulama, tek tek cihazlar ile bağlantı kurulmasını sağladığı için bir merkez üzerinden kontrole izin vermektedir.

Cihaz sınırlaması da bulunmuyor. İsterseniz tek bir akıllı ürünü uygulamaya ekleyerek kontrol edebileceğiniz gibi çok sayıda cihazı da ekleyebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yok. Kaldı ki uygulamanın amacı da tüm akıllı cihazları bir arada toplamak ve bir merkezden kontrol sağlamak.

Mi Home Nasıl Kurulur?

Home uygulamasına ihtiyacınız olduğu zaman, nasıl kurulduğunu arayacaksınız. Türkçe kaynak olarak değerlendirecek olursak çok fazla bir kaynak bulunmuyor. Bu yönden sorun yaşamamanız adına biz nasıl yükleyeceğinizi anlatacağız.

 • Telefonunuzun uygulama mağazasından Mi Home uygulamasını indirin. Linkleri biz de paylaşalım.
Mi Home
Mi Home
Geliştirici: Xiaomi Inc.
Fiyat: Free
 • Yüklemenin bitmesiyle uygulamayı açıyoruz.
 • Hükümler ve Koşulları kabul edin. Kullanıcı deneyimi programına kayıt olmak istiyorsanız, bu uyarıyı da kabul edin.

Mi Home

 • Ülke seçilmesi istenecek. Önerim konumu Çin olarak ayarlamanız ama ilk aşamada değil. Mesela Avrupa’da satılmayan ama Çin’den alabileceğiniz bir akıllı ev ürünü olabilir. Cihazı menü üzerinden kolayca bulmak için Çin bölgesi seçiliyor. Bu bölgede tüm cihazlar yüklü oluyor. Fakat burada bir tüyo vermek istiyorum. Seçim ekranında önce Türkiye seçimi yapalım.

Mi Home

 • Devamına geleceğim. Konum bilgilerinin kullanılıp kullanılmayacağını da seçin.

 • Eğer Mi kullanıcı hesabınız varsa, hesabınıza giriş gerçekleştirin. Hesabınız bulunmuyorsa yeni bir hesap açın ve giriş yapın.
 • Uygulamayı açın. Ana ekrandan “Profil” alanına ulaşın.
 • “Ayarlar > Bölge” seçimiyle Türkiye olarak belirlediğiniz bölgeyi Çin yapın. Hesabınızdan çıkış yapılacak ve bir kez daha girmeniz gerekecek. Böylece dil Türkçe kalacak ama konum Çin olacak.

Tamamlandı. Mi Home kurulumu ve tüm adımları böyle. Hiç zaman kaybetmeyelim ve diğer bölümlerle devam edelim. Arayüze bir göz gezdirelim ne dersiniz?

Mi Home Arayüzü (Bölümler)

Mi Home: Ana sayfa diyebilirim. Önerilerin gösterildiği ve direkt cihaz ekleme kısayolunun olduğu kısım.

Mağaza: Xiaomi ürünlerinin listelendiği kısım.

Otomasyon: Cihazlara komutları vereceğiniz komut dosyası kısmı.

Profil: Şifre belirleme, bölge ve dil ayarları, profil fotoğrafı gibi ayarların yapıldığı kısım.

Otomasyon Bölümü

Bu kısım akıllı ev aletleri için belli komutları belirleyebileceğiniz kısımdır. Cihazların çalışması ve yönetilmesi için kendi şartlarınızı ve döngülerinizi oluşturarak bu komutları akıllı cihazlara verebilirsiniz. Koşul ekleyebilir, tetikleyiciler ekleyebilir ve çalışma sırasının nasıl olacağı konusunda belirlemeler yapabilirsiniz. Mesela Xiaomi Mi Robot üzerinden örnek verelim.

Bunu da Okuyun: Bilgisayardan Mi Cloud Verilerini Silme Nasıl Yapılır?

Mi Robot Komutları

Otomasyon bölümünde Mi Robot temizleme cihazları için hazır komutlar kullanılabiliyor. “Hedefe git” ve “bölge temizleme” komutları en çok kullanılan komutlar.

 • Bu komutları kullanmak için önce robotunuzun tüm evi haritalandırmasını sağlamanız lazım. Robotu çalıştırın ve tüm evi haritalaya kadar bekleyin.
 • Sonra işlem kartlarını kullanabilirsiniz. Mesela “Hedefe Git” kartını seçtiğiniz zaman, haritalandırılmış alan üzerinde x ve y kordinatları belirlemeniz gerekiyor. İki kordinat bilgisi girerek robotu istediğiniz alana gönderebilirsiniz.

Mi Home uygulamasında buna benzer daha birçok komut kartı bulunuyor. Farklı cihazlarda farklı komutlar yer alıyor.

Mi Home Yeni Cihaz Ekleme

Her şeyi söyleyip yeni cihaz eklemenin nasıl yapılacağını söylememek olmaz. Yine kolay bir işlem olsa da cihaz ekleme işleminin de adımlarına bakalım.

 • Girişi yapıp yine uygulamayı açtık.
 • Ekleyeceğiniz cihazı da açık konuma getirin ve telefonunuzun yakınında tutun.
 • Uygulama doğrudan cihazın bağlanması için bir bildirim gösterebilir. Bildirim gösterilirse direkt kabul ederek ekleme işlemini başlatabilirsiniz.
 • Herhangi bir bildirim gelmezse, cihazınızı manuel olarak eklemeniz gerekecek.
 • Sağ üst kısımda cihaz eklemeye yarayan “+’ya” dokunun.

 • Yakındaki cihazlar taranacak. Yakında bulunan cihaza tıklayarak cihazı ekleyebilirsiniz. Eğer yakında cihaz bulunmazsa, “Elle Ekleyin” tarafına geçin.

 • Cihazlar içerisinden eklemek istediğiniz, kendi cihazınızı bulun.
 • Bağlanacağınız cihazı hazırlamak için yapmanız gereken bir işlem varsa ekranda bunun yönergesi gösterilecek. (Cihazı resetlemek gibi)
 • Bu işlemin ardından bağlanmak istediğiniz cihazın bağlı olduğu WİFİ ağına giriş yapmanız istenecek. WİFİ ağını seçin ve şifrenizi de girerek giriş gerçekleştirin.
 • Sonraki butonuna basarak cihazın yüklenmesini bekleyin.
 • Cihaz eklendikten sonra son olarak isim verme ekranı gelecek. İstediğiniz herhangi bir ismi verebilir ve ayarlamaları tamamlayabilirsiniz.

Mi Home cihaz ekleme işlemi, seçtiğiniz cihaza göre bazı farklılıklar barındırabilir. Zaten bu yönde yönergeler kurulum aşamasında size gösteriliyor.

Mi Home Paylaş Özelliği Nasıl Kullanılır?

Sona yaklaştık. Bitirmeden Mi Home paylaş özelliğini de söylemek istiyorum. Bir akıllı süpürge aldınız ve bu süpürgenin diğer aile üyeleriyle paylaşılmasını istiyorsunuz. Diğer aile üyeleri de komutlar verebilsin.

 • Profile girdiğiniz zaman “Paylaş” alanı gözükecek.
 • Burada paylaşmak istediğiniz cihazları seçebilir ve yönetebilirsiniz. Önemli olan nokta, paylaşım yapacağınız kullanıcının Mi hesabının olması. Paylaşımı buna göre yapıyorsunuz.

Mi Home nedir? Nasıl kullanılır? Cihaz ekleme nasıl yapılır? Sorularınıza yanıt olduk mu? 🙂 Hala ben şunu da merak ediyorum diyorsanız, yorumlar gelsin.

Sizler daha hızlı şekilde güncel Xiaomi haberlerine ulaşmak isterseniz de, bunun için Instagram, Twitter, Facebook sayfa ve Facebook grup hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. Ayrıca Google Haberler üzerinden bize abone olabilirsiniz. Bir önceki yazımız olan App Vault Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kapatılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.