APK Dosyası Nedir? Nasıl İndirilir? Nasıl Kurulur?

Google ve Open Handset Alliance tarafından geliştirilen mobil cihazlara özgülenmiş ücretsiz bir işletim sistemi olan Android, oyun ve uygulamaları, Apk dosyası uzantısını kullanarak sunmaktadır.

0 16

Google ve Open Handset Alliance tarafından geliştirilen mobil cihazlara özgülenmiş ücretsiz bir işletim sistemi olan Android, oyun ve uygulamaları, Apk dosyası uzantısını kullanarak sunmaktadır.

Google Play Store ‘dan herhangi bir oyun ya da uygulama indirecek olunduğunda, aslen söz konusu oyun veya uygulama, Google Play Store’da Apk dosya uzantısı şeklinde durmaktadır. Kişinin telefon gibi mobil bir android cihazına söz konusu oyun veya uygulamalardan birini indirmek, kurmak ve kullanmak istediğinde, bunun yapılmasına yarayan uzantı Apk dosyası uzantıdır.

APK Dosyası Nedir? Nasıl İndirilir? Nasıl Kurulur? 1

Apk Dosyası Nedir?

Apk dosyası, kelimelerinin baş harflerinin içerdiği anlam itibariyle Android Application Package Kit olarak bilinmektedir. Dolayısıyla Apk dosyası, söz konusu kelimelerin kısaltması olarak kullanılmaktadır. İngilizce olarak belirtilmiş olan kelimelerin Türkçe karşılıklarına bakıldığında karşımıza Android Uygulama Paketi çıkmaktadır. Anroid işletim sistemine sahip cihazların özgülendiği bir yazılım şekli olarak bilinen Apk dosyası; oyun ve uygulamaların android işletim sistemi kullanan diğer kullanıcılar arasında dağıtılmasını ve söz konusu cihazlarda kurulumunu sağlayan bir dosya uzantısıdır. Örneğin; akıllı telefonlarınızdan Google Play Store’a girdiğinizde karşınıza çıkan birçok oyun ve uygulamadan birisini android işletim temelli söz konusu telefonuna indirmek ve kurmak, kullanmak istediğinizde, bunu yapmanıza yarayan dosya uzantısı Apk dosyasıdır. Dolayısıyla indirmek yüklemek ve kullanmak istediğiniz herhangi bir oyun veya uygulamanın indirilecek formatını Apk dosyası oluşturmaktadır.

Android cihazlara yüklenen ve kurulan oyun veya uygulamaların kurulumu sağlayan uzantı olan Apk, güvenli bir şekilde Google Play Store gibi sitelerden birbirinden farklı oyun ve uygulama seçenekleri arasından seçim yaparak indirilebilmesinin yanında, farklı internet sitelerinin Apk dosyası uzantılı olarak kullanıcılara sağladığı farklı oyun ve uygulamaları indirebilmek de mümkündür. Ancak güvenlik açısından en uygun yolun Google Play Store gibi siteler olduğu unutulmamalıdır.

Apk Dosyası Nasıl İndirilir?

Android işletim sistemine sahip cihazlara Apk dosyası aracılığıyla, internette sunulan farklı oyun ve uygulama seçeneklerini yüklemek ve kurmak mümkündür. Dışarıdan farklı bir kaynak yoluyla indireceğiniz Apk dosyasını, cihazınızın kabul etmesi için bir kaç ayar yapmanız gerekmektedir.

Apk dosyası indirmek için, herhangi bir oyun veya uygulama indirip yükleyeceğiniz cihaz telefon ise, öncelikle telefonunuzun ayarlar bölümüne girmeniz gerekmektedir. Burada karşınıza çıkacak olan güvenlik seçeceğinin içerisine giriş yapmalısınız. Ardından bu bölümde bilinmeyen kaynaklar adıyla karşılaştığınız seçeneği işaretleyerek, telefonunuzun bilinmeyen kaynaklardan gelen indirdiğiniz oyun ve uygulamaları da kurmasına ve kullanmanıza izin vermiş olursunuz. Bu ayarı yapmanızın ardından, Google Play Store dışındaki internette sunulan farklı oyun ve uygulamaları, Apk dosyası uzantısı sayesinde indirilip, kurup, kullanabilir hale gelmektesiniz. Bilinmeyen kaynaklardan Apk dosyası uzantısı ile kurup kullanmaya başlanan herhangi bir oyun ya da uygulamanın, cihazınıza zarar verebileceği tehlikesinin de olduğunu aklınızda tutmanızda yarar vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.