MIUI Çin Sürümü ile Global Sürüm Arasındaki Farklar

MIUI Çin versiyon ne kadar farklı? Global sürüm ile Çin sürümü farkları.

0 520

Her yeni MIUI arayüzü tanıtıldığı zaman, önce Çin sürümünün yayınlandığını görmekteyiz. Çin için yayın yapılıyor ve uzun bir süre yeni arayüz güncellemesi Çin içerisinde sınırlı kalıyor. MIUI 12 için de bu işleyiş değişmedi. MIUI 12 yine ilk olarak Çin sürümüyle duyuruldu. Hala global sürüm tanıtıma çıkmadı.

Böyle olunca birçok soru ortaya çıkıyor. En çok merak edilen Global sürüm ile Çin sürümü arasında nasıl farklar olduğu. Fark var mı yok mu bunu bilmeyen kullanıcılar da var. Sorular olunca aradaki farkı anlatmak istedik.

MIUI

MIUI Sürümleri Arasındaki Farklar Neler?

Farkları daha iyi anlatmak için tek tek değerlendirmek lazım. Arada çok önemli farklar var mı? Evet var.

  • Çin versiyonda Google Play Store ve Google servisleri yüklü değil. Google yükleyicilerini kullanarak, servisleri sonradan indirebiliyorsunuz. Global sürümde durum farklı. Global sürümde diğer Android cihazlarda hangi Google servisleri varsa, bu servisler yüklü geliyor.
  • Çin versiyonunda sadece Çince ve İngilizce dilleri destekleniyor. Global sürümde farklı dil destekleri de var.
  • Çin arayüz sürümünde bazı klavye sorunları var. Dil desteği nedeniyle bu klavye sorunları yaşanıyor ve harici bir klavye uygulaması kullanmanız gerekebiliyor.
  • Çin sürümde, sadece Çin’e özel olan uygulamalar var ancak bu uygulamaların çoğu işe yaramaz, sadece Çin’de kullanılan uygulamalar.
  • Çin versiyonu, güncellemeleri ve beta sürümlerini daha hızlı alıyor. Markanın kendi ülkesince güncellemeleri yayması daha kolay oluyor.
  • Global sürümlerdeki temalar ücretsiz olarak kullanılabilir. Çin sürümünde ise temaları satın almanız gerekli.
  • Kanıtlanmış olan bir artı da var. Çin içerisinde yayınlanan MIUI arayüzü güncellemelerinde pil sürelerinin daha uzun olduğu biliniyor. Kullanılan Google uygulamalarından ve farklı özelleştirmelerden dolayı, global sürümde pil tüketimi artıyor.
  • Son farkımız yazı stilleri. Global sürümde yazı stillerinde bir değişiklik yapılamıyor. Yazı stilleri varsayılan olarak seçilmiş oluyor. Çin versiyonunda ise belli başlı yazı stilleri arasında değişiklikler yapılabiliyor.

Bunu da Okuyun: MIUI 12 Global Tanıtım Saati Ve Tarihi Duyuruldu

MIUI global ile Çin versiyon arasındaki değişiklikler böyle. Önerimiz Çin ROM’ları kullanmaktansa global versiyonları beklemeniz.

Sizler daha hızlı şekilde güncel Xiaomi haberlerine ulaşmak isterseniz de, bunun için Instagram, Twitter, Facebook sayfa ve Facebook grup hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. Ayrıca Google Haberler üzerinden bize abone olabilirsiniz. Bir önceki yazımız olan Android 10 Alan Tüm Xiaomi Telefonların Listesi başlıklı makalemizde Android 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.