App Vault Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kapatılır?

App Vault uygulaması tam olarak ne için kullanılıyor? Bu uygulama nasıl kapatılacak?

2 188

Xiaomi’nin kendi arayüzü olan MIUI içerisinde yapılan bazı özelleştirmeler, kullanıcıların işini bir hayli kolaylaştırabiliyor. Bu küçük iyileştirmelerden birisi de App Vault uygulaması. MIUI 9 sürümünden sonra kullanıma alınan uygulama, arayüz deneyiminizi en iyi seviyeye taşımayı amaçlıyor.

Xiaomi dünyasında yeni olan birçok kullanıcı, App Vault uygulamasının ne olduğunu ve tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor. Hatta uygulamaya gelen güncellemeler, kullanıcılar arasında tedirginliğe de neden olabiliyor.

Daha fazla bilgi vereceğiz ama şunu söyleyerek başlamak istiyorum, bu uygulama herhangi bir virüs ya da spam servis değil. Resmi olarak Xiaomi tarafından yayınlanan bir uygulama. İsmi sizi tedirgin etmesin. Detay bir bilgi açıkladıktan sonra tam olarak nedir ne işe yarar gibi bilgilere geçiyorum.

App Vault

App Vault Nedir?

Türkçe karşılığı “Uygulama Kasası” olan bu servis, arayüzde kullanımı kolaylaştırmak için yer alıyor. Ana ekranda, ekranı soldan sağa doğru çektiğiniz zaman, servis açılıyor ve size hızlı erişimler sunuyor.

En çok kullanılan uygulamalara hızlı erişim menüsü, notlara hızlı erişim ya da takvime hızlı erişim sağlamış oluyorsunuz. Kullanışlı ve bir o kadar da işleri kolaylaştıran bir uygulama.

Bunu da Okuyun: Mi Cloud Hesapta Yedeklenen Eski Cihaz Verileri Nasıl Silinir?

App Vault Nasıl Kapatılır?

Uygulamalara ve belirlenen bazı servislere hızlı erişim için kullanabileceğiniz sistem bizim için kullanışlı ama her kullanıcı için aynı durum geçerli değil. Ana ekranda soldan sağa kaydırma yaptığınızda bu uygulamanın açılması, kimi kullanıcıları rahatsız edebilir.

Xiaomi kullanıcıların rahatsız olabileceğini düşünmüş. Seçim imkanı sunulmuş. İstenirse, uygulamayı kapalı konuma getirebiliyorsunuz. Kapattınız zaman, ekranı kaydırdığınız zaman herhangi bir geçiş olmuyor. Bu işlemin nasıl yapılacağını bilmeyenler için anlatımı yapacağız. Zor bir kısım yok.

 • Arayüzünüzden “Ayarlar” alanına giriş gerçekleştirin.

 • Tüm pencereler açılacak ama bizi ilgilendiren kısım “Ana Ekran” kısmı. Yapacağınız ayarlamalar için bu bölüme girin.
 • “Uygulama Kasası(App Vault)” çubuğu mavi şekilde aktiftir. Özelliği kapatmak için anahtarı kapalı konuma getirin.

 • “Uygulama Kasasını Kapat” bildirimi gelecek. “Kapat” diyoruz ve uygulamayı pasif hale getiriyoruz.

Bu demek değil ki bir daha bu uygulamayı kullanamayacaksınız. İstediğiniz zaman tekrar açabiliyorsunuz.

Sizler daha hızlı şekilde güncel Xiaomi haberlerine ulaşmak isterseniz de, bunun için Instagram, Twitter, Facebook sayfa ve Facebook grup hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. Ayrıca Google Haberler üzerinden bize abone olabilirsiniz. Bir önceki yazımız olan Mi Cloud Hesapta Yedeklenen Eski Cihaz Verileri Nasıl Silinir? başlıklı makalemizde Mi Cloud hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorumlar
 1. Mi diyor ki

  kullandığınız telefon mi 9t ise bu özelliği kapattığınızda arayüzde kasmalar başlıyor. Can sıkıcı

  1. Ertan Hekimler diyor ki

   Bende Mi 8 kullanıyorum ama kasma vs. yapmadı. Farklı bir durum olmasın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.