Android 11’in Geliştirici Önizlemesi ve Özellikleri

0 14

Google’ın gerçekleştirdiği hamle ile Google geliştiricileri için bir bakış açısı sağlanacak. Bu kapsamında belirlenen önizleme ve özellikler, Android 11’in tüm detaylarını gün yüzüne çıkaracak.

Son günlerde gitgide popüler olan ve büyük bir merakla beklenen Android 11, Xiaomi POCO X2 akıllı telefonunda kullanılmaya başlamıştı. Yavaş yavaş hareketlenmesi ve geliştirici önizlemesinin merak edilmesi, yeni Google sürümünün telefonlara ne katacağı konusunda da meraklandırdı. Geliştirici önizlemesine bakacak olursak, Android 11’in dayandığı konular aşağıdaki gibidir:

 • Kamera, kod çözücü ve yerel görüntüler kapsamında pek çok destek,
 • Biyometri güvenlik açısından çok daha avantajlı fırsatlar,
 • İzin seçenekleri kapsamında kullanıcıların güvenliği için gizlilik korumaları,
 • Uygulamaların entegre olmaları kapsamında iğne deliğiyle, şelale ekranlara uyum sağlama olanağı ve
 • Katlanabilir cihazlar ile 5G uyumlu akıllı telefonlar için aktif ve yeni uygulama geliştiricileri.

Daha yeni ve erken bir BETA düzenlemesi olduğu için, bu sürümden profesyonel bir değer beklemek doğru olmayacaktır. Ancak yeni geliştiriciler ile çok daha iyi bir hal alabileceğini net şekilde söyleyebiliriz.

Android 11’in Genel Özellikleri

Google Piksel cihazlarda Android 11 BETA güncellemesi aktif olarak kullanılabilir. Bunun en önemli sebebi ise BETA güncellemesinin yalnızca geliştiriciler ile kısıtlı olması ile ilgilidir. Courtsey Android Geliştiricileri ile 9to5Google’dan gelen Android 11’in geliştirici özellikleri genelinde bakarsak, aşağıdaki hususlar ön plana çıkmaktadır:

 • Bildirim Geçmişi: Bildirim geçmişinizi kontrol etmeniz mümkün değildi. Artık kontrolü sağlayarak, bildirimlerin ne zaman geldiklerini öğrenebileceksiniz.
 • Kabarcıklar: Kabarcık özelliği Android 10 ile gelmişti. Artık WhatsApp ve Telegram gibi üçüncü sınıftaki mesajlaşma uygulamalarında da aktif olarak kullanılabilecek.
 • Tek Seferlik İzin: Android 11 ile tek sefere mahsus olmak üzere izinler verilebilecek. Bu sebeple gereksiz izinlerin uzun soluklu olarak telefonunuzda bulunması da önlenmiş olacak.
 • Dokunmatik Ekrandaki Hassasiyet: Ekran koruyucusu kullanmanız durumunda Android 11 size ekran hassasiyeti sunacaktır.
 • Dâhili Ekran Kaydedicisi: Akıllı cihaza yerleşmiş bir şekilde bulunan ekran kaydedicisi Android 11 ile geliyor.
 • Video Kaydetme Sırasında Gelen Bildirimleri Yok Saymak: Android 11 ile video kaydı sırasında bildirimlerinizi kapatma şansına sahip olabilmektesiniz.

Sizler daha hızlı şekilde güncel Xiaomi haberlerine ulaşmak isterseniz de, bunun için Instagram, Twitter, Facebook sayfa ve Facebook grup hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. Ayrıca Google Haberler üzerinden bize abone olabilirsiniz. Bir önceki yazımız olan Black Shark 3'ün Üçlü Kamerası Görüntülendi başlıklı makalemizde Black Shark, Black Shark 3 ve Oyun Telefonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.