Xiaomi Cihazlarda Farklı ROM Nasıl Yüklenir? XiaoMiTool Nasıl Kullanılır?

XiaoMiTool ile ROM yükleme işlemi nasıl yapılır? XiaoMiTool ile ROM yükleme konusunda uygulayacağınız adımlar.

0 903

Xiaomi akıllı telefonlarında ROM yükleme işlemlerini yaparken, kullanıcıların işini kolaylaştırması açısından tercih edilen yardımcı bir program var. XiaoMiTool isimli programı kullanarak Xiaomi akıllı telefonlara kolayca ROM yüklemesi yapabiliyorsunuz. Hem global ROM kurulumları için hem de China sürümleri için ROM yüklemesi yapmak mümkün oluyor.

Ayrıca yine bu programı kullanarak TWRP gibi recovery kurulumlarının da yapılması mümkün. Bu yazımızda ise Bootloader kilidini açma ve kapatma gibi işlemleri de yapabileceğiniz XiaoMiTool programıyla ROM atmanın nasıl yapılacağını belirteceğiz. Hemen XiaoMiTool ile ROM yükleme işleminin adımlarına geçelim.

XiaoMiTool ile ROM Yükleme

Programı kullanarak nasıl ROM yüklemesi yapılacağından söz edeceğiz. Fakat öncesinde birkaç küçük ayarlama yapılması konusunda uyarılarımızı verelim. Burada yapmanız gereken ön hazırlık işlemcileri şöyle:

 • Telefonunuzdan USB hata ayıklama modunu aktif etmeniz gerekecek. Bunun için yapmanız gereken telefon ayarlarına gitmek olacak. Buradan “Telefon Hakkında” kısmına gireceksiniz ve MIUI sürümünüzün üzerine 6-7 kez tıklayın.

 • Geliştirici seçeneklerinin açılmasını sağlayacaksınız ve ekranda bunu belirten bir uyarı mesajı da çıkacak. Mesajı gördükten ya da herhangi bir uyarı aldıktan sonra tekrar Telefon ayarlarına girin. Ek ayarlar ya da diğer ayarlar kısmına girin. Şimdi ise “geliştirici seçenekleri” kısmına tıklayın. Açılan menüden de “USB Hata Ayıklama” seçeneğine izin vermeniz gerekecek.

Bu adımları uygulamanızın ardından geçelim işlemlerin nasıl yapılacağı kısmına. İşlemcileri adım adım ele alacağız.

XiaoMiTool ile ROM yükleme

 • İlk yapmanız gereken XiaoMiTool uygulamasını indirmek olacak.

 • Buradan uygulamayı indirin ve RAR dosyasını çıkartarak bilgisayarınıza kurulum yapın.

 • Bir USB kablo aracılığıyla Xiaomi akıllı telefonunuz ile bilgisayarınızı bağlayın.

 • XiaoMiTool programınızı başlatın ve programın bilgisayarınıza bağlı olan cihazları aramasını sağlayın. Kısa bir arama yapılmasının ardından uygulama akıllı telefonlarınızı bulacaktır.

 • Ekranda telefonunuzun seri numarası bilgilerinin görüntülendiğini göreceksiniz. Burada telefonun adının da görüntülendiğini belirtelim.

 • Telefonu seçin ve “Select” butonuna basın.

 • Şimdi program içerisinde kısa bir arama yapılması bekleniyor. Telefonunuzun ismine ve seri numarasına göre uygun olan ROM serilerinin aramasının yapılmasını bekleyin. Ekranda bulunan ROM desteklerinin yer aldığını göreceksiniz.

 • Başta cihazın yetkilendirmesini yapmıştık. Fakat yine de arama kısmında “Bu cihaz yetkilendirilmemiş” uyarısını alabilirsiniz. Ekranda bu uyarı çıkacak olursa, telefonunuzdan 3 seçeneğin seçilmesini sağlayın. (MiAsistan’a Bağlanın)

XiaoMiTool ile ROM yükleme

 • Seçimi yapmanızın ardından ROM listesi karşınıza çıkacak. ROM listesinin sunulması sırasında dikkat edeceğiniz bir bölüm daha var. Bazı ROM’lar için bootloader kilidinin açılmasına gerek yok. Fakat birçok ROM için bootloader kilidinin açılması gerekiyor. Eğer kilit açıkça tüm ROM’ları yükleyebilirsiniz. Kilit kapalı ise sadece “Bootloader unlock required” kısmında “No” yazan seçenekleri yükleyebilirsiniz. Eğer cihazınız kilitli ise ve kilidi açmak istiyorsanız, daha önce paylaştığımız kilit açma yazımıza buradan bakabilirsiniz.

XiaoMiTool ile ROM yükleme

 • Şimdi yüklemek istediğiniz ROM dosyasını seçin ve işlemi onaylayın.
 • Seçimi onaylamanızın ardından yükleme işlemi başlatılacaktır. Telefonunuzu bu süreç tamamlanana kadar bilgisayarınız ile telefonunuz arasındaki bağlantıyı kesmeyin.

XiaoMiTool ile ROM yükleme

 • Ekranda ROM başarılı bir şekilde yüklendi yazısını göreceksiniz ve telefonunuz yeniden başlatılacak. İlk sefer yeniden başlatma süresi 6-7 dakikayı bulabilir.

XiaoMiTool ile ROM yükleme işleminden söz ettik. Yapacağınız işlemler bu adımlarla sınırlı. Eğer işlem aşamaları hakkında merak ettiğiniz bir nokta olursa, bize yazmayı unutmayın.

Sizler daha hızlı şekilde güncel Xiaomi haberlerine ulaşmak isterseniz de, bunun için Instagram, Twitter, Facebook sayfa ve Facebook grup hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. Ayrıca Google Haberler üzerinden bize abone olabilirsiniz. Bir önceki yazımız olan Xiaomi Cihazlarda TWRP Nasıl Yüklenir? başlıklı makalemizde TWRP Recovery hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.